Serenad Zülfü Livaneli

er ya da geç Serenad Zülfü Livaneli okuyacağım diyenler (21)

- Serenad Zülfü Livaneli okumuş 129 kişi var. verdikleri ortalama puan: 8.51

yorumlar, değerlendirmeler  

Gül-Ulucan-Ekmen

İnsanlığa dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden acıların ortak olabileceğini anlatan, iç içe geçmiş ve çok iyi kurgulanmış hikayesiyle insanı içine çeken, sürükleyen ve araştırmaya yönelik merak uyandıran aşk, masumiyet, değer yargılarını içinde barındıran okunası roman. Livaneli bu kitabını özellikle Üstü kapatılmış ve ısrarla unutturulmak istenen geçmişimizin tarihi gerçekleri (Struma Faciası, Mavi Alay, Nazi Soykırımı, Yahudi katliamı) su yüzüne çıkarmak ve her devir değişmeyen devlet politikalarını birkez daha vurgulamak için yazmış sanki.

Ve tabiki kitaba ismini veren Serenad..Şile'de deniz kenarında buz gibi soğukta rüzgar, gece ve keman eşliğinde Wagner'ın yazdığı Serenad Für Nadia'yı dinlemek isterdim.Tarihle harmanlanmış hüzün veren masum tutkulu bir aşk hikayesiyle birdaha ne zaman karşılaşırım bilmiyorum. İyiki okumuşum dediğim kitaplardan..

Kitaptan altını çizdiklerim:

- Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak.Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır.Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme,herkesin iyi olduğunu düşünüp hayalkırıklığına uğrama!Kendini koru kızım, insanlara karşı kendini koru!

- Yaşlılıkta çoğu durumda, beden ve zihin aynı zamanda çökmüyordu.Genellikle bunlardan biri daha genç kalıyordu.
Hangisinin önce çökmesi daha iyidir gibi trajik bir sorunun cevabını bugün tam olarak öğrenmiştim. Önce zihin çökerse insan daha mutlu ölürdü.

- Cografya kaderdir..

- İnsan çok yakından bakınca bir şey göremez!

- Gücü olmayan adalet acizdir; adaleti olmayan güç ise zalim.

- Çünkü halk ancak örgütlü olduğu zaman etkili olabilir. Yoksa tek tek insanlar, zorbalık karşınında sinerler.

- Her iktidar adam öldürür mü?

“Evet! İktidar zulüm demektir. Hele denetlenemeyen iktidar.”

“Peki, iyi insanlar iktidara gelirse?”

“Öyle şey olmaz!”

“Neden?”

“İyi insanlar iktidara gelmez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar.”Siz bile adam öldürürsünüz. Çünkü iktidar olmanın başka yolu yok. Eskiden daha açık yapılıyordu, şimdi daha gizli.Dolaylı olarak öldürürsünüz, ölümlere neden olursunuz, ama bir şekilde, iktidarınızın sürekliliği öldürmeye bağlı olur. Belki şu anda böyle bir şey yapamayacak bir yapıdasınızdır. Ama iktidar yolu zorlu bir yoldur. Uzun bir yoldur. İnsanı dönüştüren bir yoldur. Ancak
iktidara hazır hale geldiğinizde, gerektiği kadar değiştiğinizde, bu yolu tamamlayabilirsiniz.”

  Gül Ulucan Ekmen    6 Şubat 2015 12:04   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
İlknur-Karyağdi

çok etkilendiğim yakın tarihi merak ettiren bir roman. İnsanlar nasıl öyle şeyler yapmış nasıl onları ölüme terk etmiş derken aynı şeyi tekrar görüyorum doğuda. savaştan kaçmaya çalışan insanlar sınırdan geçip bizim sınır şehirlerimizde yaşamaya çalışıyor yerel halk da huzursuzluk çıkıyor diye istemiyor. İki tarafında anlayışlı olması gerek İnsanlık nerede bilmiyorum. İnsanlar açlığa terk edilmemeli. Misafir edilenler de huzursuzluk çıkarmamalı. Neden başaramıyoruz bunu ?

  İlknur Karyağdi    31 Ağustos 2014 23:43   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Mervekara

Şiddetle tavsiye ederim okunması gereken bır kıtap çok bışey demeye gerek yok okudugum butun kıtaplar muhtesemdır emin olun tavsıyemı degerlendırın :)

  Mervekara    18 Haziran 2014 15:46   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Alidogan323

Hiç bir edebi içeriği olmayan; roman olmaktan ziyade derlenen tarihi bazı bilgilerin yazar tarafından kendi değer yagılarına göre şekillendirilmesi ve okuyucuya ortaya çıkan karmaşık sonucun empoze edilmeye çalışılması!
1900'lü yılların başlarında yaşanmış bir kaç olay öğrenmek istiyorsanız ve dünyada başka hiç bir kaynak kalmadıysa kesinlikle okumalısınız!

  Alidogan323    24 Şubat 2014 21:06   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Şuranur-Pelit

bu kitapta Livaneli'nin kurgusuna hayran oldum.O kadar değişik pencereler açılıyor ki kitabın devamında beni hep şaşırttı diyebilirim.beklemediğiniz halde başka bi deyişle tamam ya bu kadar şey yeterli artık ne olabilirki devamında dediğiniz halde sırlar BİTMİYOR.ama kitaptaki maya karakterini hiç beğenmemiştim hatta baya gıcık bile olmuştum kitap onun üzerinden devam etseydi ciddi ciddi bırakmayı düşünürdüm.

  Şuranur Pelit    2 Kasım 2013 21:51   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Sercan-Baş

Çok başarılı bir Roman. Tarzları farklı ama çok mu iddalı bilmiyorum bazen Dan Brown'un Türk versiyonu gibi geliyor bana.

  Sercan Baş    22 Temmuz 2013 11:16   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Fatma-Çetin

Son dönemde keyifle okuduğum romanlardan biri. Livaneli farklı dönemlerin tarihi meselelerini bir kadının gözünden ama kadın dünyasına erkek penceresinden bakarak yansıtıyor.... okunmaya değer....

  Fatma Çetin    1 Haziran 2013 17:13   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Meltem-Kahveci

2 günde okudum bitirdim; Mavi Alay, Struma gibi gerçekleriyle; Max ile Nadia'nın aşkı kurgusuyla, Maya'nın dünyasıyla beni çok etkiledi. 20. yüzyılın başı ve sonunun Avrupa ve Asya'nın birleştiği yerde böylesi harmanlanması...

  Meltem Kahveci    27 Kasım 2012 00:24   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Yasemin-Ergül

Ne yaşanmışlıkların olduğunu düşündüren bir kitap oldu benim için, bilmediğimiz ne dramlar var gün yüzüne çıkmamış .. hiç sıkılmadan okudum tavsiye ederim

  Yasemin Ergül    1 Kasım 2012 22:34   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Gülçin-Yaman

okuyup da etkisinden kurtulamadığım bir kitap mutlaka okuyun :)

  Gülçin Yaman    29 Ekim 2012 20:22   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
1  2  3  5  6  7  Sonraki Sayfa >>  
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Selma Köksal

Serenad Zülfü Livaneli konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (129)

görseller (3)

kategoriler