Limon Ağacı

Limon Ağacı okuyacak kişiler (89)

- Limon Ağacı okumuş 133 kişi var. verdikleri ortalama puan: 6.87

yorumlar, değerlendirmeler  

Nil-Atak

yazar sözde tarafsız olduğunu söylüyor ama düpedüz yahudi taraftarı gibi yazmış!

  Nil Atak    3 Ekim 2013 21:39   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Şükriye-Süpürgeci

1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır.

Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur.1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. ....
İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır.


  Şükriye Süpürgeci    18 Haziran 2012 23:48   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Irfan-Atcı

çevremde bu kitaba başlayıpta yarıda bırakan çok fazla arkadaşım var ben de yarıda bırakmamak için çok mücadele ettim tarihi bilgileri roman havasında vermiş bunu arkasındaki kaynakçadan da anlayabiliyorsunuz bence çok başarılı bir kitap olmasına rağmen tam bir çeviri katliamı yapılmış. bence çeviriyi yapan arkadaş bu işi bıraksın yazarın emeğine yazık !

  Irfan Atcı    5 Haziran 2012 13:55   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Ametisth

israil filistin çatışmasını sahip olduğumuz yarım yamalak bilgilerden soyutlayıp askeri ve psikolojik olarak anlatan bir kitaptı.yahudilerin yurt kaygısıyla filistinlilere zaman içinde yavaş yavaş yaptıkları büyük haksızlık , israillilerin yaşadığı korkunç terör olaylarının hayatlarındaki yansıması ,iki toplumun birbirine uyguladığı vatansız bırakma girişimleri..aynı evde yaşamış ve yaşayan iki farklı ırkın mensupları ve bu birlikteliği temsil eden bahçedeki limon ağacı....güzel ve bilgilendirici bir kitap.

  Ametisth    22 Mayıs 2012 11:50   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

Agaçlar ayakta ölür.

  Editör Cin    1 Şubat 2012 00:16   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Melahat-Köseoğlu

ilk başlarda sıkıcı gibi gözüksede gayet güzel ve bilgi veren bir kitap olaylara farklı bir bakış açısı sağlıyor.

  Melahat Köseoğlu    25 Ocak 2012 10:51   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Pelin-Erol

kitabı yarıda bırakanlardan biriyim.hemde yarım bırakmak kitapta da hayatta da sevdiğim bir şey olmamasına rağmen.ama ya kitabı okurken zihnim çok karışıktı yada kitap zihnimi karıştırdı.okurken beni yordu.konu dramatik ama duygusu tam verilememiş tarih kitabı havasında yazılmış.ne kadar önerebilirim bilmiyorum ama en kısa zamanda bu kitaba bir şans daha vereceğim :) sizde deneyin derim...

  Pelin Erol    27 Aralık 2011 21:17   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Haydar-Boran

İsrailin nasıl kurulduğunu, filistin halkının evlerini nasıl terkkettiğini,filistin halkının tekrar evlerine dönebilmek için verdikleri mücadeleyi anlatan bir kitap. okumak için tavsiye ederim.......

  Haydar Boran    21 Kasım 2011 15:26   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Nadiye-Turhan

Okurken çok üzüldüğüm bir kitaptı

  Nadiye Turhan    12 Ekim 2011 16:31   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Serap-Koyunoğlu

Sürgün edilen Filistinli Arap aile ile Nazi katliamından kaçan Yahudi ailenin dramını ve evlerinden kovulmalarını anlatıyor. Arap ve yahudi ailelerden gelen iki gencin hayata karşı kendilerini ve bildiklerini sorgulamaları da kitabın sürükleyici hikayesinin içinde kısaca bir armoni. Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

  Serap Koyunoğlu    17 Haziran 2011 18:34   bayıldım! (2 puan) yorumla!(0 yorum)
1  2  3  5  6  7  Sonraki Sayfa >>  
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Esin Tuna

Limon Ağacı konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (133)

görseller (3)

kategoriler